Bitcoin: Handel detaliczny a handlarze wielorybami i kto zyskał najwięcej?

Bitcoin za ostatnie 2 kwartały w roku 2020 były dość zmienne. Tak było raczej przez większość 2020 r. W rzeczywistości każdy kwartał miał coś ważnego, jak krach wywołany pandemią w pierwszym kwartale, ożywienie w kształcie litery V w drugim kwartale, zakupy instytucjonalne w trzecim kwartale, po których nastąpił gwałtowny wzrost cen. w IV kwartale.

Podczas gdy instytucje mają i nadal kupują ciężkie torby BTC przed biegiem byków, jest oczywiste, że Bitcoin jest gotowy do działania. Przyjrzyjmy się jednak, jak rynkowe wieloryby, instytucje, handel detaliczny i profesjonalni handlowcy radzili sobie w ciągu ostatnich 4 miesięcy.

Z raportu OKEx wynika, że w ostatnich 4 miesiącach można było zaobserwować wyraźny trend, w którym handel detaliczny był bardziej zwyżkowy w krótkim okresie niż instytucjonalny, choć ten drugi był długoterminowy.

Podsumowując, handel detaliczny kupowany w FOMO, podczas gdy wieloryby nie. OKEx podsumował to stwierdzeniem:

„Wydaje się, że handlowcy detaliczni gonili za wzrostem cen Bitcoina … podczas gdy profesjonalni handlowcy również dołączyli do rajdu później, duzi handlowcy (i być może wieloryby) wydają się czerpać zyski .. instytucje (i być może wieloryby) pozostały nieco zrównoważone, pomimo pewnych uprzedzeń w kierunku sprzedaży ”.

W tym celu raport OKEx sklasyfikował handlowców w przedziale 0-0,5 BTC jako detalicznych, 0,5 do 2 BTC jako handlowców profesjonalnych, handlowców 2-5 i 5-10 BTC jako wielorybów i 10 + posiadaczy BTC jako instytucjonalnych. Należy jednak zauważyć, że posiadacze 2-5 BTC i 10 + BTC obejmują nakładające się wieloryby i instytucje.

Można zauważyć, że handlowcy detaliczni kupowali BTC, goniąc za jego ceną od września do listopada, podczas gdy profesjonalni traderzy podążali za podobnym trendem. Wieloryby jednak sprzedawały swoje udziały, czyli przyjmowały zyski.

Instytucje, które utrzymują BTC przez dłuższy czas, wydawały się neutralne we wrześniu, ale osiągnęły zyski, gdy Bitcoin osiągnął ATH pod koniec listopada

Podobny trend można zaobserwować w ostatnim tygodniu listopada, kiedy detaliści kupowali BTC, podczas gdy wieloryby i instytucje czerpały zyski.

Podsumowując, jasne jest, że handel detaliczny musi zyskać na popularności, ponieważ Bitcoin jest teraz znacznie poniżej swoich maksimów sprzed kilku tygodni. Instytucje i wieloryby będą jednak kupować więcej Bitcoinów, ponieważ cena kryptowaluty będzie nadal spadać.