Bitcoin żądany jako okup w austriackich e-mailach z zagrożeniem bombowym

E-maile wysyłane do firm w całej Austrii groziły zamachami bombowymi, chyba że Bitcoin zapłaci okup.
Policja austriacka początkowo poważnie traktowała te groźby, ale później zachęcała właścicieli firm do ich ignorowania.
Bitcoin jest często używany przez hakerów do żądania okupu.

Hack Okupowy
Austriacka policja federalna ogłosiła we wtorek, że duża liczba maili zawierających groźby bombowe została wysłana do lokalnych firm. W wiadomościach tych domagano się około 20.000 dolarów w Bitcoin, aby zapobiec zdetonowaniu rzekomych bomb.

Groźby te nie były odizolowane od konkretnego miasta, ale zostały rozproszone po całej Austrii. Policja zareagowała na wiele przedsiębiorstw, szczególnie w Wiedniu i Tyrolu, ale nie wykryto żadnych bomb.

Do wtorkowego popołudnia policja przestała reagować osobiście na groźby. Zamiast tego policja i urzędnicy państwowi wezwali właścicieli firm, aby nie płacili żadnego okupu i rozpoczęli działalność jak zwykle.

Co ciekawe, e-mail zawierał również konkretne instrukcje, jak kupić Bitcoin Billionaire w celu zapłacenia okupu. W mailu stwierdzono, że celem było „ułatwienie“ sprawy ofiarom.

Ponadto w mailu stwierdzono, że przedsiębiorstwa, które spełniły żądania okupu w ciągu przydzielonych 80 godzin, będą musiały nadal płacić. Złodzieje sugerowali, że bomba pozostanie i będzie mogła zostać zdetonowana w każdej chwili.

Bitcoin był używany do żądania okupu w kilku ostatnich scenariuszach, co dało mu reputację narzędzia zbrodni.

Hakerzy ukradli ostatnio dane z wydziału badawczego University of California COVID-19, który ostatecznie zapłacił 116 BTC (1,14 mln dolarów) za zwrot danych.

W bardzo publicznym hacku, nastolatek był nawet w stanie przejąć kontrolę nad szeregiem wysoko postawionych kont Twittera. Haker użył kont wielu gwiazd i osób publicznych, aby zaoferować darmowy Bitcoin tym, którzy wyśleliby Bitcoin jako pierwsi. Zanim został złapany, otrzymał ponad 200.000 dolarów w Bitcoin.

Według raportu policji austriackiej, w 2019 roku odnotowano ponad 1900 podobnych żądań okupu.