Miliony szwedzkich oszczędzających ma ekspozycję na Bitcoin za pośrednictwem państwowego funduszu emerytalnego

Prawie 5 milionów Szwedów ma pośrednią ekspozycję na Bitcoin poprzez akcje posiadane przez państwowy fundusz emerytalny AP7.

Prawie 5 milionów szwedzkich oszczędzających ma, w dużej mierze bez wiedzy, pośrednią ekspozycję na Bitcoin ( BTC ) za pośrednictwem domyślnej alternatywy rządowej dla prywatnych opcji oszczędnościowych na prywatnym rynku emerytalnym w tym kraju

Według lokalnej strony kryptograficznej Trijo News, co najmniej dwie firmy, w których akcje posiada szwedzki państwowy fundusz emerytalny AP7 Såfa, zainwestowały w Bitcoin Storm.

Po pierwsze, 0,09% wszystkich akcji Tesli należy do AP7 Såfa: ta pierwsza jest dobrze znana z głośnego zakupu 48 000 BTC o łącznej wartości około 3 miliardów dolarów po dzisiejszych cenach. Zatem 5 milionów klientów AP7 Såfa posiada łącznie około 43 BTC o wartości około 2,7 miliona dolarów. W przeliczeniu na jednego oszczędzającego daje to zaledwie 0,59 USD w Bitcoinach (940 satoshi lub setny milion 1 BTC) każdy.

AP7 Såfa posiada również nieco ponad 0,1% wszystkich udziałów w Square, którego udziały BTC są nieco skromniejsze niż Tesla

W przeliczeniu na klienta AP7 Såfa Trijo informuje, że każdy z nich posiada około 0,12 USD w BTC (190 satoshi) poprzez udziały funduszu w Square. Trijo zauważa, że oba obliczenia dla Tesli i Square są przybliżone i mogą być nieco nieaktualne – jednak dostarczają wskazówek na temat okrężnej i mało znanej ekspozycji milionów Szwedów na kryptowalutę.

Jak informowaliśmy wcześniej, norwescy oszczędzający są w podobnej sytuacji jak ich skandynawscy sąsiedzi. Ostatnie badania ujawniły, że norweski rządowy fundusz emerytalny – inaczej Oil Fund i największy państwowy fundusz majątkowy – posiada prawie 600 BTC poprzez swoje inwestycje.